Close
ALIŞVERİŞ SEPETİNİZDE ÜRÜN YOK

SafiMera Neye Çare?

1. Ekolojik Onarım

 

Hayvansal gıda ürünleri, üretimleri boyunca çok fazla kaynağı sürdürülemez biçimde kullanıp kirlettikleri, atmosfere yüksek miktarda sera gazı salarak İklim Değişikliği'ne neden oldukları için eleştirilir. Bu eleştiri doğrudur da: Bugün Türkiye'nin tamamında yapılan yem ağırlıklı hayvancılık, topraklarımızı, suyumuzu ve havayı kirletip tüketiyor. Meralarda gerçekleştirilen otlatma da çoğu zaman meraların zayıflayıp çoraklaşmasına neden olacak şekilde yapılıyor.

SafiMera'da ulaşacağınız ürünler ise çok farklı. Anadolu Meraları'nın yakın zamanda somut verilerini de açıklayacağı ERİ (Ekolojik Restorasyon İndeksi) sistemiyle desteklenip kontrol edilen üreticilerin, gezegeni ve ekosistemleri tüketen değil, tam tersi onarmayı hedeflediği ürünler var burada. Yani SafiMera'dan aldığınız lokmalar, doğayı onarıyor.

SafiMera olarak kararlıyız: Doğamızı sürdürülebilirliğin de çok ötesinde, onarmamız gereken zamanlardayız. Yetiştiricilerimiz, Anadolu Meraları'nın desteğiyle uyguladıkları Bütüncül Yönetim ve diğer onarıcı tarım yöntemleriyle bunu gerçekleştiriyor. Sizi de bu onarım hareketinin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

 

 

2. Bereket ve Ekonomi

 

SafiMera, bizzat gıda üretenlerin, kırsalda tarım yapanların kurduğu Anadolu Meraları'nın bir markası. Yani yetiştiricinin halini, yaşadıkları gerçek sorun ve engelleri iyi biliyoruz.

Türetici dostu gıda

Bu sistemde kendisi için daha zahmetli ve uzun vadede kazandırıcı yolu seçmiş yetiştirici, ürününün ve emeğinin ederini belirler. Sürecin her aşamasına dahil edilen yetiştirici bu yolla teşvik edilir.

SafiMera ürünlerinin fiyat belirleme kriterleri, bu noktada süreci ve adı konvansiyonel; ya da süreci konvansiyonel, adı doğal olan ürünlerin fiyatlandırılmasından ayrılır. SafiMera kriterleri:

  • Ürünlerin besleyicilik oranı
  • Ürünlerin sağlıklı olması
  • Toprağı verimlileştirmesi
  • Doğayı Onarmasıdır.

Dolayısıyla gerçekten kaliteli, sağlıklı ve şifalı ürünle beslenmek isteyen, bunu yaparken de ekosistemlerin onarılmasına katkı sunmayı görev bilen türeticilere ihtiyaç var.

 

 

3. Değerler ve Etik

 

Onarmak istediğimiz sadece doğa değil, insanlar arasındaki ilişkiler aynı zamanda.

Tüketmenin, güvensizliğin, yapılan işe 'hile-hurda' katmanın normal hale geldiği bir çağdayız. Ama biliyoruz ki, neyi, nasıl ürettiğini tüm şeffaflığıyla paylaşan, etrafını kötülemek yerine kendisini geliştirmeyi tercih eden, dürüstlük ve saygıdan taviz vermeyenlerin sayısı hiç de az değil.

Anadolu Meraları'nın kuruluşundan bu yana var olan ilkeleri, SafiMera için de belirleyici: Dürüstlük, saygı, şeffaflık.

Somut olarak:

  • Türeticilerden bilgi saklamıyoruz. Kullandığımız her kavramın somut olarak ne anlama geldiğini detaylı olarak paylaşıyoruz. Eksikliklerimizi açık bir şekilde paylaşıyoruz. Tüketim yerine türetim kültüründe sorunları beraber çözmenin yolunun da bu açıklıktan geçtiğine inanıyoruz.
  • Herhangi bir sorunda, hatayı hep kendimizde arıyoruz. “Müşteri her zaman haklı” olduğundan değil, yaptığımızı daha iyi yapmanın yollarını aradığımızdan.
  • Üreticinin ve yetiştiricinin zahmetle ürettiği gıdanın karşılığını almasını sağlıyoruz. Fiyat belirleme ve katma değer paylaşımında karşılıklı rıza ile, adil bir çerçevede hareket ediyoruz.

 

 

4. Sağlık ve Besleyicilik

 

SafiMera ürünleri sağlıklıdır; çünkü üretilen gıdanın tüm sürecini şeffaf biçimde öğrenebilirsiniz. Böylelikle ne yediğinizi tam olarak bilirsiniz ve seçim yapmakta özgür olursunuz. Gıdanızın ne yediğini, nerede ve nasıl yaşadığını bilmek çok önemlidir.

SafiMera ürünleri şifalıdır; çünkü onarıcı tarım sayesinde topraktaki çeşitlilik artar. Bu, yediğiniz gıdayı üreten hayvanların bünyelerine de yansır – ortaya mineral ve besin değeri konvansiyonel ürünlerin çok üstünde, insan bedeninin ihtiyaç duyduğu iz elementlerden (K, Fe, Zn, P, Na, Ca, Se) vitamin (A, E, B) ve minerallere, sağlıklı Omega-3 yağ bileşenlerine kadar bir “tam” gıda çıkar.* Sadece otla beslenen hayvancılığın (grass-fed) Kuzey Amerika, Avustralya ve Avrupa’da hızla yaygınlaşan Paleo/Taş Devri diyetlerinin temel bileşeni olması da bundandır.

* https://www.healthline.com/nutrition/grass-fed-vs-grain-fed-beef