Hayvansal gıda ürünleri, üretimleri boyunca çok fazla kaynağı sürdürülemez biçimde kullanıp kirlettikleri, atmosfere yüksek miktarda sera gazı salarak İklim Değişikliği'ne neden oldukları için eleştirilir. Bu eleştiri doğrudur da: Bugün Türkiye'nin tamamında yapılan yem-ağırlıklı hayvancılık, topraklarımızı, suyumuzu ve havayı kirletip tüketiyor. Meralarda gerçekleştirilen otlatma da çoğu zaman meraların zayıflayıp çoraklaşmasına neden olacak şekilde yapılıyor.

SafiMera'da ulaşacağınız ürünler ise çok farklı. Anadolu Meraları'nın ERİ (Ekolojik Restorasyon İndeksi) sistemiyle desteklenip kontrol edilen üreticilerin, gezegeni ve ekosistemleri tüketen değil, tam tersi onaran yöntemlerle ürettiği ürünler var burada. Yani SafiMera'dan aldığınız lokmalar, doğayı onarıyor. Öyle ki, her bir gıdanın üretilirken yarattığı onarımın ortalama düzeyini, üretildiği alandaki ekolojik iyileşmeyi görebiliyorsunuz.

 

Ekolojik onarımı en kolay gözlemleme toprak üstü biyoçeşitliliği gözlemlemek. Kaynak: Anadolu Meraları Uygulama Arazisi

 

SafiMera olarak kararlıyız: Doğamızı sürdürülebilirliğin de çok ötesinde, onarmamız gereken zamanlardayız. Üreticilerimiz Anadolu Meraları'nın desteğiyle uyguladıkları Bütüncül Yönetim ve diğer onarıcı tarım yöntemleriyle bunu gerçekleştiriyor. Sizi de bu onarım hareketinin bir parçası, türeticisi olmaya çağırıyoruz.